Σάββατο 4 Ιουλίου 2015

Μπάσκετ: Εθνική Εφήβων κόντρα στις ΗΠΑ για το χρυσό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

Η Εθνική Εφήβων με καθολική επικράτηση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε την Ισπανία με 70-59, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U19 του Ηρακλείου Κρήτης και έδειξε ότι είναι ικανή να φτάσει μέχρι το τέλος του…

δρόμου: Το χρυσό μετάλλιο! Παρότι στον σημερινό (4/7, 20:30) ημιτελικό θα αντιμετωπίσει το φαβορί της διοργανώσης, την ομάδα των ΗΠΑ.Η Εθνική Εφήβων δεν άρχισε καλά τον αγώνα, στην άμυνα δεν μπορούσε να περιορίσει τον σέντερ της Ισπανίας Γιακούμπα Σίμα και στην επίθεση δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Οι «Φούριας Ρόχας» προηγήθηκαν με 8-2 λίγο μετά το πρώτο δίλεπτο και με 12-6, 5’ και 37’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με την είσοδο του Θωμά Κώττα στο παρκέ η άμυνα της ελληνικής ομάδας βελτιώθηκε. Από την άμυνα η Εθνική Εφήβων βρήκε ρυθμό στην επίθεση και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και με επιμέρους σκορ 6-2, μείωσε στο καλάθι (14-12) με 47’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.Η ελληνική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Βασίλη Τολιόπουλο, Δημήτρη Σταμάτη προσπέρασε με 17-14, λίγο μετά το 13’, με το συνολικό επιμέρους σκορ από το 12-6, να γίνεται 11-2. Η Ισπανία αντέδρασε και με σερί 8-0 με τρεις πόντους του Σίμα, προσπέρασε με 22-17, 4’ και 4’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο καλάθια του Χαραλαμπόπουλου, η Εθνική Εφήβων πλησίασε στον πόντο (22-21) με 2’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Σίμα συνέχισε την δράση του, η ελληνική ομάδα αντέδρασε και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ισόπαλο σκορ (26-26) μετά από καλάθι του Τολιόπουλου 5’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.Η Εθνική Εφήβων μπήκε πολύ δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, χάρις στην ενέργεια σε άμυνα και επίθεση του Τάιλερ Ντόρσεϊ και την ποιότητα που έδωσε στο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Με δύο τρίποντα του Χαραλαμπόπουλου και 8 πόντους με ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με διαφορά 9 πόντων (42-33) 5’ και 8’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.Με νέο καλάθι του Ντόρσεϊ και τρίποντο του Τολιόπουλου, η Εθνική Εφήβων ανέβασε την διαφορά στους 12 (47-35) με 3’ και 41’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η εξέδρα, 5.000 θεατές βρέθηκαν απόψε στο κλειστό «Δύο Αοράκια», είχε πάρει… φωτιά και έσπρωχνε την ελληνική ομάδα, που με νέο καλάθι του Χαραλαμπόπουλου και μια βολή του Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 13 (50-37) 2’ και 34’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.«Εκρηκτικό» ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής Εφήβων και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Δημήτρη Σκουλίδα, μια βολή του Κώστα Μήτογλου και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου, η ελληνική ομάδα αύξησε την διαφορά στους 16 (57-41) με 8’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Με τρίποντο του ασταμάτητου στο δεύτερο μέρος, ο Ντόρσεϊ η απόσταση αυξήθηκε στους 17 (60-43) 5’ και 36’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.Η άμυνα της ελληνικής ομάδας είχε… εγκλωβίσει την Ισπανία και με γκολ φάουλ του Μήτογλου και Μιχάλη Λούντζη η Εθνική Εφήβων προηγήθηκε και με 20 (68-48) με 3’ και 22’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Στα τελευταία λεπτά οι «Φούριας Ρόχας» μείωσαν την διαφορά, αλλά δεν ήταν δυνατό να απειλήσουν την νίκη πρόκρισης της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 41-51, 59-70.ΙΣΠΑΝΙΑ (Μπράνας): Πέρεθ, Σ. Γκαρθία 3 (1), Λόπεθ-Αροστέγκι 11, Οροθ 2, Μ. Γκαρθία 2, Σίμα 22, Αλόνσο 5 (1), Χιμένεθ, Ροντρίγκεθ, Ντίαθ, Βιλά 12 (8ρ.).ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9 (1 τρ., 6 ασ.), Λούντζης 4, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 14 (2), Μήτογλου 11 (11 ρ.), Μουράτος, Σκουλίδας 8 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 8 (1), Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (2 τρ., 9 ρ., 4 ασ.).